Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

O Laboratorium Inżynierii Transportu CAD

Laboratorium Inżynierii Transportu CAD w wyniku współpracy Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z Autoryzowanym Partnerem Autodesk firmą CADSOFT oraz SYSTEM-IT. Firma CADSOFT posiada akredytację na specjalistyczne oprogramowanie branży mechanicznej (MFG), inżynierii lądowej (AEC-C), inżynierii budowlanej (AEC-A) oraz animacji (M&E). SYSTEM-IT specjalizuje się w technicznym zabezpieczeniu sieci oraz szeroko pojętemu bezpieczeństwie środowiska wirtualnego.


Głównym zadaniem laboratorium jest edukacja studentów Wydziału Techniki Morskiej i Transportu w kierunku wykorzystania oprogramowania komputerowego w procesach projektowania maszyn i urządzeń technicznych.


Dodatkowo laboratorium przygotowane jest do współprowadzenia szkoleń specjalistycznych o charakterze komercyjnym, których program opiera się na międzynarodowych wymaganiach:


 • ATC Autodesk (Authorized Training Center),
 • ACC Autodesk (Authorized Certification Center).

Po zakończeniu szkolenia jest przeprowadzany egzamin. Przy uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu uczestnik szkolenia uzyskuje międzynarodowy certyfikat pn. Certificate of completion zgodny z ACC. Laboratorium przygotowane jest również do przeprowadzania dedykowanych szkoleń specjalistycznych, które mają na celu przygotowanie kursanta do egzaminu AUTODESK PROFFESSIONAL ACC. Pozytywne zakończenie egzaminu skutkuje wpisaniem absolwenta do międzynarodowej bazy danych projektantów AUTODESK, co znacznie zwiększa jego szanse w rozwoju kariery zawodowej.Historia laboratorium

Uroczyste otwarcie Laboratorium Inżynierii Transportu CAD przy Katedrze Logistyki i Ekonomiki Transportu odbyło się w dniu 26 czerwca 2015 roku na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu ZUT.


Przedsięwzięciu towarzyszyły prezentacje, których celem było zapoznanie słuchaczy z najnowocześniejszym oprogramowaniem AUTODESK i możliwościami współczesnej inżynierii graficznej.


Dodatkową atrakcją było uruchomienie drukarki 3D, która w tle prelekcji wydrukowała kilka zadanych modeli. W 2016 roku do współpracy dołączyła firma SYSTEM-IT, specjalizująca się w szkoleniach administrowania siecią w wirtualnym środowisku.Wyposażenie i oprogramowanie

Laboratorium Inżynierii Transportu CAD wyposażone jest w 11 komputerowych stacji roboczych, przystosowanych do modelowania grafiki inżynierskiej 3D wraz z pełnymi wersjami oprogramowania Autodesk. Wszystkie bazy danych są zaktualizowane do najnowszych wersji 2015.


Specjalistyczne oprogramowanie obejmuje swoim zakresem:
 • AutoCAD 2D/3D - dzięki niezwykle wydajnym narzędziom do tworzenia dokumentacji projektów 2D i 3D przyśpiesza proces projektowania od koncepcji po wykonanie. Łączy koncepcje projektowe ze światem rzeczywistym dzięki interaktywnym mapom, narzędziom do geolokalizacji i nowym możliwościom przechwytywania otoczenia. Nowe narzędzie Design Feed przybliża współpracę nad projektem w ramach sieci społecznościowych, umożliwiając udziałowcom większe zaangażowanie.
 • AutoCAD Mechanical – wersja programu AutoCAD opracowana dla inżynierów mechaników. Zawiera pełną funkcjonalność AutoCAD plus kompleksowy zestaw narzędzi przyśpieszających projektowanie urządzeń mechanicznych. AutoCAD Mechanical automatyzuje wiele typowych zadań, takich jak generowanie elementów maszynowych, wymiarowanie i tworzenie zestawień materiałowych. Program umożliwia kreślenie rysunków zgodnie z wieloma międzynarodowymi standardami. Pozwala kreślarzowi szybko i łatwo rysować szczegóły i dokumentować prototypy cyfrowe utworzone w Autodesk Inventor. AutoCAD Mechanical zwiększa konkurencyjność używających go projektantów oszczędzając im wiele godzin żmudnej pracy, które mogą teraz poświęcać na działania twórcze, a nie na rozwiązywanie problemów z organizacją pracy.
 • AutoCAD Inventor - udostępnia łatwy w użyciu zestaw narzędzi do projektowania 3D elementów mechanicznych, tworzenia dokumentacji i symulacji produktów. Cyfrowe prototypowanie przy użyciu oprogramowania Inventor służy do projektowania i weryfikacji produktów przed ich wytworzeniem.
 • Norma - program umożliwia tworzenie kosztorysów metodą szczegółową, uproszczoną i mieszaną. Posiada zaawansowane funkcje pozwalające na sporządzanie kosztorysów wariantowych, złożonych i porównawczych, oraz tworzenie pozycji scalonych. Umożliwia wczytywanie przedmiarów/obmiarów z plików PDF.
 • Wyposażenie laboratorium na życzenie wyposażane jest w drukarkę 3D dedykowaną do wydruku elementów mechanicznych o powierzchni roboczej nie przekraczającej 10 cm2.


Zajęcia prowadzone w Laboratorium

 • Rysunek techniczny,
 • grafika inżynierska,
 • podstawy konstrukcji maszyn,
 • konstrukcja maszyn,
 • inżyniera ruchu lądowego,
 • organizacja ruchu drogowego.